Go to content Go to menu

Każdy, kto ma dostęp do smartfona, słyszał pewnie o szerokim wachlarzu aplikacji mobilnych konkretnych banków. W zasadzie każda z nich posiada szereg zaawansowanych funkcji, znacznie wykraczających poza tradycyjne dokonywanie przelewów i sprawdzanie stanu konta. Jedną z nich jest możliwość zaciągania kredytów gotówkowych. Czy warto skorzystać z takiej opcji? Ale czy aby na pewno ta opcja jest zawsze najlepsza? Lepiej najpierw sprawdzić ranking na przykład na www.kredytomania.EU i upewnić się kto ma lepszą ofertę.

Jak to działa?

Zaciąganie kredytów gotówkowych przez aplikację jest bardzo proste. Wystarczy ściągnąć odpowiednią aplikację na swojego smartfona, zainstalować ją a następnie z jej poziomu wejść w odpowiednią zakładkę i złożyć wniosek kredytowy. Na podstawie danych przesłanych we wniosku, bank sprawdzi naszą wiarygodność kredytową (najczęściej poprzez BIK). Jeśli decyzja banku będzie pozytywna, na adres e-mail zostanie nam przysłana propozycja umowy. Jeśli zgadzamy się na znajdujące się w niej zapisy, zatwierdzamy ją specjalnym kodem jednorazowym. Tym samym, pieniądze powinny wpłynąć na nasze konto już po kilku godzinach. Da się łatwiej?

Prostota nie zawsze zaletą

Teoretycznie nie. System ten w momencie swego powstania był bardzo innowacyjny, gdyż eliminował cała biurokrację, z którą potencjalny kredytobiorca musiał się zmierzyć. Niestety rozwiązanie to ma też swoje wady. Jakie?

Brak rzetelnych metod weryfikacji Klienta – najskuteczniejszą metodą weryfikacji autentyczności klienta, była “weryfikacja wizualna”, zgodnie ze zdjęciem znajdującym się na dokumencie tożsamości. W powyższym modelu metoda ta jest zastępowana jednorazowym tokenem, który – jak powszechnie wiadomo – jest systemem dość starym i niepraktycznym.

Niska kwota – banki udzielające kredytów gotówkowych w oparciu o aplikacje na urządzenia mobilne, zwykle oferują stosunkowo niskie sumy kredytów. Przykładowo bank PKO umożliwia zaciągnięcie kredytu na maksymalnie 4500 złotych, co biorąc pod uwagę specyfikę tego produktu finansowego, nie jest żadną rewelacją. Oczywiście w gruncie rzeczy jest to dodatkowe zabezpieczenie stosowane przez bank, ale dla większości klientów rozwiązanie to jest po prostu niepraktyczne.

Łatwiejszy dostęp do pieniędzy to nie zawsze zaleta. Owszem, możliwość zaciągnięcia kredytu bankowego w czasie jednego dnia jest bardzo kusząca, ale też zwiększa ryzyko wpadnięcia w poważne tarapaty finansowe. Tradycyjne sposoby zaciągania kredytów (na miejscu w banku) skutecznie ułatwiały podjęcie decyzji co do zasadności zaciągnięcia konkretnego zobowiązania.

Co się musi zmienić?

Oczywiście dążenie do ułatwiania dostępu do pieniędzy w ramach kredytu, lub pożyczki jest naturalnym krokiem podejmowanym przez większość banków. Łatwiejsze zaciąganie kredytów jest wygodne, ale jest też bardzo ryzykowe. Tego typu produkty finansowe powinny być oferowane wyłącznie tym klientom, którzy mają odpowiednią świadomość finansową. Niezależnie od ułatwień związanych z zaciągnięciem kredytu, wciąż należy pamiętać o konieczności jego spłaty. Tymczasem utrata bieżącej płynności finansowej jest w tym przypadku o wiele większa, chociażby ze względu na skrócenie procesu weryfikacji klienta i uzyskiwanych przezeń dochodów.

Podsumowanie

Kredyty gotówkowe dostępne poprzez aplikację bankową to wygodny i prosty sposób na pożyczenie relatywnie niedużych sum pieniędzy. Niemniej nawet tak niewielkie sumy, mogą w pewnych sytuacjach poważnie wstrząsnąć naszym domowym budżetem. Na szczęście podczas zaciągania tego typu zobowiązań, klient ma możliwość zdefiniowania optymalnego dla siebie czasu spłaty i wysokości poszczególnych rat.