Go to content Go to menu

Dlaczego bank odrzucił mój wniosek o kredyt?

poniedziałek, grudzień 23, 2019

Starasz się o kredyt. Dostarczasz do banku wszystkie dokumenty i masz niemalże pewność, że kredyt zostanie ci przyznany. I wtedy zaskoczenie: bank zdecydował się odrzucić twój wniosek. Takie postępowanie banku może mieć różne podłoże. Dlaczego wniosek został odrzucony? Co może być tego przyczyną?

Niekorzystna historia kredytowa

To zdecydowanie najczęstsza przyczyna odrzucania wniosków kredytowych. Wszystkie działające w Polsce banki bardzo dużą wagę przywiązują do historii kredytowej. Kiedy jest ona pozytywna, z przyznaniem kredytu nie ma na ogół problemu. Schody zaczynają się jednak wtedy, kiedy w przeszłości mieliśmy problemy ze spłacaniem kolejnych rat bądź terminową regulacją należności za gaz, prąd, Internet czy telefon. Warto wspomnieć, że osoby, które sąd zobowiązał do płacenia alimentów, a nie robią tego, także nie dostaną kredytu w banku.

Podanie nieprawdy we wniosku kredytowym

To kolejna bardzo poważna przyczyna odrzucenia wniosku o kredyt. Trzeba pamiętać, że decydując się na zatajenie niektórych informacji w celu uzyskania kredytu, narażamy się na ryzyko postępowania prokuratorskiego, które może zakończyć się nawet sprawą sądową i wyrokiem skazującym. Nie warto więc kusić się o fałszowanie zaświadczeń o dochodach czy nie przyznawanie się, że płacić musimy alimenty. Im uczciwiej podejdziemy do tematu, tym tak naprawdę większe mamy szansę na otrzymanie kredytu.

Coś pominęliśmy?

Czasem wniosek o kredyt zostaje odrzucony z bardzo prozaicznych powodów: zapomnieliśmy się na wniosku podpisać lub nie wpisaliśmy na przykład informacji o posiadanych kartach kredytowych. W takiej sytuacji odrzucenie wniosku ma jednak charakter tymczasowy. Wystarczy wniosek uzupełnić o wymagane dane, aby kredyt otrzymać.

Procedura przyznania kredytu w banku jest naprawdę skomplikowana. Warto jednak wiedzieć, że bank nie zawsze musi kredyt nam przyznać. Negatywna historia kredytowa, zafałszowanie istotnych informacji czy pomyłki we wniosku – wszystko to może sprawić, że kredyt nie zostanie nam przyznany.

Co w takiej sytuacji zrobić? Czy powinniśmy załamać ręce i pogodzić się z nie możliwością wzięcia kredytu? Oczywiście, że nie. Warto wówczas sprawdzić, dlaczego owy kredyt został nam nie przyznany. Może to zwykła pomyłka która jesteśmy w stanie szybko poprawić. Jeżeli jednak powód jest istotny to pod niego musimy dostosować kolejne działania. Odpowiednio do sytuacji, powinniśmy albo poprawić powód nieprzyznania kredytu, albo zadbać by w przyszłości się to nie zdarzało. Warto spróbować także w innym banku bądź sprawdzić czy chwilówki są w naszym zasięgu