Go to content Go to menu

Kredyt gotówkowy, a zdolność kredytowa

środa, wrzesień 28, 2016

W życiu następuje wiele sytuacji sprawiających, że kredyty gotówkowe stają się często jedynym sposobem, by pozyskać potrzebne nam w związku z tym pieniądze. Zdarzenia typu remont, czy niespodziewana awaria samochodu nie spowodują już deficytu w Twoim budżecie, kiedy możesz w kilkanaście, a najdłużej kilkadziesiąt minut uzyskać wsparcie finansowe. Trzeba mieć jednak na uwadze, że kredytu nie ma się przyznanego automatycznie i podjęcie decyzji jest poprzedzone analizą wiarogodności i zdolności kredytowej, na co musisz być przygotowany. Pozyskanie kredytu, choćby nie wiadomo jak prostego, wymaga jednak posiadania kapki wiedzy.

Przed wydaniem decyzji kredytowej bank bada zdolność kredytową każdego wnioskodawcy, co jest kluczowym czynnikiem do ustalenia możliwości do pokrywania miesięcznych rat w określonej wysokości. N tej podstawie bank opracowuje także tak zwaną propozycję kredytową, w której określa jaką kwotę kredytu proponuje oraz na jak długo. W ten sposób zobowiązanie jest dopasowywane do możliwości finansowych Klienta.

Wyliczenie zdolności kredytowej jest przeprowadzane w oparciu o stosunek uzyskiwanych dochodów do posiadanych zobowiązań. Jako zobowiązania bank przyjmuje nie tylko te związane z posiadanymi kredytami, czy pożyczkami, ale również z kosztami utrzymania takimi jak czynsz, opłaty za media, czy za samochód. Chcąc uzyskać wyższy kredyt przed złożeniem wniosku, warto, jest odpowiednio zadbać o swoją zdolność kredytową. Wystarczy zastosować się do kilku rad, aby zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o przyznanie zobowiązania.

Jeżeli mając zamiar ubiegać się o kredyt, masz w trakcie spłaty inne zobowiązania, warto rozważyć pozbycie się ich. Przykładowo posiadając w trakcie kredyt, gdzie do spłaty zostało 5 rat po 150 zł, bank obliczając zdolność kredytową, odejmie od Twojego dochodu 150 zł. Dlatego chcąc podnieść Swoją zdolność kredytową, należy zastanowić się nad spłatą tej końcówki, co równocześnie poprawi historię kredytową.

W ten sposób dotarliśmy do kwestii wiarygodności finansowej, która jest nierozerwalnie połączona ze zdolnością kredytową. Wiarygodność finansowa jest określana na podstawie Twojej historii spłat innych zobowiązań finansowych, którą bank zweryfikuje przed wydaniem decyzji w BIK. Jeżeli posiadane wcześniej zobowiązania regulowałeś bez opóźnień, wówczas możesz liczyć na to, że bank zaproponuje Ci lepsze warunki kredytu jako dla zaufanego Klienta. Możesz śmiało liczyć na obniżkę oprocentowania, czy prowizji za udzielenia kredytu.

Na koniec zostawiliśmy dodatkową informację o wpływie okresu kredytowania na zdolność kredytową. Jeżeli nie możesz w inny sposób wpłynąć na Swoją zdolność kredytową, wówczas zdołasz na nią oddziaływać poprzez odpowiednie dobranie okresu spłaty. Zasada jest tutaj bardzo prosta, a mianowicie wraz z wydłużeniem okresu spłaty maleje rata miesięczna, a co za tym idzie, wzrasta zdolność kredytowa.