Go to content Go to menu

Uzyskanie kredytu samochodowego nie jest tak trudne, jak uzyskanie kredytu hipotecznego, ponieważ kryteria kredytowania są nieco bardziej elastyczne. Ale nadal chcesz zacząć od dobrego wglądu w to, na co możesz sobie pozwolić - szczególnie przed czekaniem na pogarszający się budżet i zobowiązaniem się do pożyczki na samochód, która się zbytnio rozciąga.

Ten przewodnik zawiera podstawowe informacje o tym, czego możesz oczekiwać od kredytu samochodowego, w tym o tym, jak zakwalifikować się do pożyczki, gdzie ją uzyskać, i czy refinansowanie jest dobrym pomysłem.

Jeśli jesteś nowy w procesie kupowania samochodu, możesz zastanawiać się, co decyduje o tym, czy możesz uzyskać pożyczkę, jaka będzie twoja stopa procentowa i ile zapłacisz.

Twoja historia kredytowa - i zadłużenie
Wszechmocna ocena kredytowa jest jedną z najważniejszych rzeczy, które pożyczkodawca rozważy przy podejmowaniu decyzji o przedłużeniu kredytu samochodowego. Im lepsza ocena kredytowa, tym bardziej prawdopodobne jest, że zostaniesz zatwierdzony i tym niższa będzie twoja stopa procentowa. Jeśli potrzebujesz poprawy wyniku kredytowego i chcesz dowiedzieć się dlaczego ma to znaczenie, poszukaj takich informacji w sieci.

Pożyczkodawca chce również upewnić się, że nie jesteś już obciążony zbyt dużym długiem - jeśli tak jest, to zwiększa to prawdopodobieństwo, że będziesz miał problemy z spłatą pożyczki. Obliczą liczbę nazywaną wskaźnikiem długu do dochodu, który jest po prostu tym, ile twoich miesięcznych dochodów pochłaniają twoje różne długi, takie jak kredyty studenckie i minimalne płatności na kartach kredytowych. Każdy pożyczkodawca jest inny, ale wielu chce, by ta liczba wynosiła 40% lub mniej, co oznacza, że ??jeśli zarabiasz 4 000 zł miesięcznie, twoje spłaty zadłużenia - w tym kredyt samochodowy, o który się starasz - nie powinny przekraczać 1600 zł miesięcznie.

Twoja zaliczka
Zaliczka to kwota, którą jesteście gotowi zapłacić z góry za swój samochód. Zmniejsza kwotę głównej pożyczki samochodowej - czyli kwotę, którą musisz pożyczyć. Jeśli chcesz kupić samochód o wartości 20 000 zł i masz zaliczkę w wysokości 5 000 zł, twoja pożyczka będzie wynosiła 15 000 zł.

Im większa - tym lepsza, jeśli chodzi o zaliczki. Kiedy kupujesz nowy samochód, odłożenie co najmniej 20% ceny zakupu jest idealne, ponieważ pomaga upewnić się, że nie zaczynasz z poziomu czegoś więcej niż twój samochód jest warty - pamiętaj, samochody tracą na wartości aż o 25% w pierwszy rok własności. Jeśli kupujesz używany samochód, powinieneś dążyć do przynajmniej 10% zaliczki. A jeśli twoja ocena kredytowa nie jest duża, większa zaliczka da ci większy wpływ na wynegocjowanie lepszej stopy procentowej.

Okres pożyczki
Twój okres kredytowania to po prostu czas spłacenia pożyczkodawcy. Okres od trzech do sześciu lat jest typowy dla kredytu samochodowego, ale można również znaleźć krótsze lub dłuższe terminy.

Jeśli rozłożysz swoją pożyczkę na dłuższy okres, będziesz miał niższą miesięczną opłatę. Czasem to oznacza, że samochód będzie kosztować Cię więcej pieniędzy w długim okresie.

Na przykład, możesz pożyczyć 15 000 zł przy stopie procentowej 4% z trzyletnim okresem spłaty i spłacić w sumie około 15 943 zł. Jeśli podwoisz swój okres do sześciu lat, a otrzymasz 16 897 zł, czyli prawie 1000 zł więcej. Tak długo, jak możesz sobie pozwolić na wyższą miesięczną opłatę (443 zł w porównaniu z 235 zł), krótszy termin jest lepszą okazją.

To podstawowe informacje, jeśli chodzi o mądrze zaciągnięty kredyt samochodowy – warto z nich skorzystać.