Go to content Go to menu

Co warto wiedzieć o spirali zadłużenia?

poniedziałek, kwiecień 8, 2019

Praktycznie każdy kredytobiorca jest narażony na wejście do spirali zadłużeniowej. Na czym polega spirala zadłużenia? Jak należy rozumieć pojęcie i w jaki sposób zabezpieczyć interesy gospodarstwa domowego przy zaciąganiu kredytów gotówkowych lub innych rodzajów zobowiązań? W artykule otrzymasz informacje o głównych czynnikach kształtowania spirali zadłużenia, co umożliwi idealne wytypowanie momentu naprawy finansów gospodarstwa domowego.

Spirala zadłużenia składa się z kilku punktów
Spirala zadłużenia to pojęcie związane z rynkiem kredytowym praktycznie od zawsze. Krótko mówiąc to moment, w którym koszty kredytu drastycznie przekraczają możliwości generowania dochodu przez kredytobiorcę. Najczęściej spirala zadłużenia rozpoczyna się po losowym kryzysie. Katastrofy naturalne, zwolnienia grupowe i nagłe bankructwo pracodawcy, ciężka choroba to tylko niektóre z najpopularniejszych przykładów. Można oczywiście rozwinąć spiralę zadłużenia bez właściwej kontroli zadłużenia, najczęściej wielu form, np. kart kredytowych, chwilówek, zakupów ratalnych. Spirala zadłużenia to zawsze pewien łańcuch zdarzeń. Klient zainteresowany kredytem pozyskuje zawsze pieniądze, za które trzeba zapłacić. Nadużywanie taniego kredytu w wielu instytucjach to pierwszy problematyczny punkt na spirali zadłużenia. Przy wzroście zadłużenia zawsze masz do czynienia z większym oprocentowaniem, a co za tym idzie z kosztami obsługi. Duży problem pojawia się, kiedy zaczynasz zaciągać kolejne kredyty na spłatę innych i nie wyrabiasz się z regulowaniem podstawowych rachunków. To znak, że znajdujesz się w krytycznym punkcie. Tutaj trzeba już podejmować głębokie działania restrukturyzacyjne, nawet przy stabilnym dochodzie miesięcznym. Przy dużej kulminacji zadłużenia w końcu dojdziesz do sytuacji mocno osłabionej zdolności kredytowej. To uniemożliwi zaciąganie tanich chwilówek bez zabezpieczenia na atrakcyjnych warunkach. Nie można utrzymywać powyższej sytuacji zbyt długo, ponieważ przy drobnym losowym kryzysie ekonomicznym tracisz szansę na rolowanie zadłużenia. Wystarczy kilka opóźnień w spłacie rat, aby odczuć skutki windykacji.

Kontakt z wierzycielem nie jest wcale taki straszny
Największy błąd to unikanie kontaktu z wierzycielem. Czasami wystarczy przedstawić racjonalny plan naprawczy, podpisać aneks do umowy, zaciągnąć kredyty konsolidacyjny lub po prostu wykorzystać potencjał wakacji kredytowych na poukładanie spraw finansowych. Spirala zadłużenia doprowadza do korzystania z alternatywnych form zadłużenia w szarej strefie, a to już nawet zagrożenie kontaktu z grupami przestępczymi. Jeżeli wszedłeś do spirali zadłużenia nie ze swojej winy, ale przez wydarzenie losowe masz do dyspozycji solidne narzędzie upadłości konsumenckiej. Przy upadłości konsumenckiej otrzymujesz plan naprawczy, regulujesz część wartości zobowiązania, a sąd zapewnia umorzenie reszty kwoty. Dzięki upadłości konsumenckiej nie masz do czynienia z odsetkami karnymi.

Jedna pożyczka w danym momencie to najlepsze rozwiązane
Kumulacja zadłużenia jest zawsze ryzykowna, dlatego warto w danym okresie spłacać tylko jedno zobowiązanie. Po uregulowaniu warunków umowy możesz postarać się o kolejną pożyczkę gotówkową na jeszcze lepszych warunkach. Uważaj na korzystanie z pożyczek w szarej, zupełnie nieregulowanej strefie, gdzie dominują oszustwa, przejmowanie majątku trwałego kredytobiorców w desperacji. Co myślisz o spirali zadłużenia i o metodach walki z nadmiernym zadłużeniem na poziomie budżetu domowego? Czy miałeś do czynienia z podobnym problemem?