Go to content Go to menu

Kiedy konsolidacja ma sens

czwartek, czerwiec 6, 2019

Kredyt konsolidacyjny to kredyt łączący kilka mniejszych kredytów w jeden większy. Często sięgamy po to rozwiązanie w momencie kiedy przestajemy sobie dawać radę z ich spłatą, bądź też w momencie kiedy tych kredytów mamy już kilka i nie panujemy już nad tym który kiedy powinniśmy spłacić. W takim przypadku konsolidacja jest dla nas tylko i wyłącznie pewnego rodzaju udogodnieniem ponieważ zamiast spłacania kilku kredytów nowy bank przejmie je wszystkie i będziemy spłacać tylko ten jeden większy. Podczas przeprowadzania rozmów z pracownikami banku w którym chcemy zaciągnąć kredyt bardzo często zapewniają nas oni o wielkich zaletach tego rodzaju rozwiązania. Rata ma być dużo niższa i przy tym możemy jeszcze dodatkowo zwiększyć kwotę zaciągniętego kredytu z przeznaczeniem go na inny dowolny cel. Niestety ostatecznie nie zawsze wygląda to tak kolorowo i konsolidacja wcale nie jest dla nas jakimś cudownym rozwiązaniem który wybawi nas z opresji i pomoże w rozwiązaniu finansowych problemów.

Konsolidacja opłaca się czy też nie ?

Wszyscy doskonale wiemy że konsolidacja jednak kosztuje i co więcej wiąże się z dodatkowym ryzykiem o którym zawsze powinniśmy pamiętać. Jednak nawet pomimo największej niechęci do kredytów musimy przyznać że w pewnych sytuacjach konsolidacja może być dobrym rozwiązaniem i co więcej może się opłacać. A zatem jeżeli już zakopaliśmy się w długi po samą szyję i przy tym maksymalnie obcięliśmy wszystkie swoje wydatki poza tymi niezbędnymi, zrobiliśmy już wszystko aby zwiększyć swoje dochody, sprzedaliśmy wszystko co możliwe aby pozbyć się długu poukładaliśmy w głowie wszystkie nasze wydatki i kontrolujemy wszystkie finanse i mimo to nie jesteśmy w stanie spłacać na bieżąco swoich kredytów i zaczynamy z nimi zalegać. Wówczas wtedy i tylko wtedy możemy rozważać kredyt konsolidacyjny, jednak z pełną świadomością związanych z tym kosztów i ryzyka. I pod żadnym pozorem nie należy wówczas zwiększać zadłużenia przez wzięcie dodatkowej gotówki na dowolny cel . W sytuacji kiedy już weźmiemy taki kredyt, a nasza rata faktycznie się zmniejszy, wykorzystajmy w mądry sposób dodatkową rezerwę jaką dzięki temu uzyskamy w naszym domowym budżecie. Pamiętajmy, że to wcale nie jest ostateczne rozwiązanie naszych problemów i od tej chwili już się ich pozbyliśmy, cały czas jesteś na krawędzi, dlatego nie ruszajmy bezmyślnie na zakupy.

Kiedy konsolidacji mówimy nie

W sytuacji kiedy myślimy o konsolidacji tylko ze względu na wygodę bądź możemy w inny sposób ograniczyć swoje wydatki ale to rozwiązanie wydaje nam się najlepsze powinniśmy się powstrzymać przed konsolidacją. Często bezmyślnie podejmujemy decyzję o konsolidacji tylko dlatego, że mamy problem z zapamiętaniem terminu ich spłaty, poszukujemy wygodniejszego rozwiązania, wydaje nam się że możemy spłacać mniej a przy tym jeszcze dodatkowo pożyczyć pieniądze w nowym banku. W takich sytuacjach kredyt konsolidacyjny może się okazać kolejną złą decyzją finansową którą podejmiemy.