Go to content Go to menu

Choć życie obfituje w liczne wydatki, zdarzają się także sytuacje, które mogą ucieszyć nie tylko nas, ale i stan naszego konta czy zasobność portfela. Kiedy dysponujemy nagle zdobytą dużą sumą i nie chcemy jej wydać od razu, warto zastanowić się nad jakimś sposobem na odłożenie owych pieniędzy. Problem polega jednak na tym, że zwyczajne odłożenie ich na czarną godzinę może nie wystarczyć, bo ludzie mają pewną manierę wydawania pieniędzy, które mają do dyspozycji, czasami nawet nieszczególnie świadomie. W takim wypadku warto nie rozważać odłożenia tych pieniędzy do koperty i włożenia jej do szuflady i zdecydować się na pewną, dużo bardziej stabilną oraz przynoszącą zyski formę oszczędzania. Rozwiązanie brzmi: lokaty bankowe.

W obecnych czasach rynek usług bankowych stale się rozwija. Każda placówka oferuje nam obecnie mnóstwo opcji dotyczących lokat i tylko od nas zależy, na jaką się zdecydujemy. Ważna jest tutaj rozwaga oraz zdrowy rozsądek. Nie powinniśmy podejmować tego rodzaju decyzji z gorącą głową, należy bowiem pamiętać, że pieniędzy, które wpłacimy na lokatę, aż do jej końca nie powinniśmy wypłacać - a przynajmniej nie będzie to dla nas w żadnym stopniu opłacalne, ponieważ jeśli wybierzemy je przedwcześnie, to musimy liczyć się z ogromnymi karami, które w negatywny sposób wpłyną na nasz budżet. A lokaty bankowe służą przecież przede wszystkim oszczędzaniu - a poza oszczędzaniem, mogą przynieść nam także pewne zyski.

Zyski uzależnione są, wedle prostej zależności, od oprocentowania lokaty. Przykrym faktem jest niestety, że banki z roku na rok coraz bardziej obniżają oprocentowanie swoich lokat, ale nadal możemy znaleźć opcję, która w pełni nas zadowoli i przyniesie kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych zysku. Jeśli chodzi o pozostałe rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, to na pierwszym miejscu plasuje się długość trwania lokaty. Im lokata trwa dłużej, tym większe są zyski. Oprocentowanie pomiędzy dwa a trzy procent w skali roku można uznać za całkiem zadowalające. Poza tym warto wiedzieć, że pieniądze na lokatę można wpłacić także nie wychodząc z domu - większość liczących się na polskim rynku banków oferuje skorzystanie w tym celu z dedykowanej aplikacji.

Jak wybrać ofertę kredytu gotówkowego?

wtorek, październik 13, 2020

Kredyt gotówkowy to jedno z wielu zobowiązań finansowych, które oferują nam dziś banki. Tego typu pożyczkę zaciągnąć możemy na każdy dowolnie wybrany przez nas cel. W tym przypadku bank nie wymaga od nas, byśmy udowadniali, na co zamierzamy dane pieniądze przeznaczyć. To bez wątpienia bardzo wygodne i jest ogromną zaletą kredytów gotówkowych. Jednak aby móc się o taką pożyczkę w ogóle starać, musimy udowodnić bankowi, że jako ewentualni pożyczkobiorcy jesteśmy wiarygodni. Instytucje mają swoje procedury, by to zweryfikować.

Zdolność kredytowa

Od razu po złożeniu przez nas wniosku kredytowego bank zaczyna weryfikować czynniki, które mają znaczenie przy ustalaniu szacowanej wysokości naszej zdolności kredytowej, tj. maksymalnej sumy, na którą może opiewać nasza ewentualna pożyczka, by nie była dla nas obciążeniem, z którego nie będziemy w stanie się wywiązywać. Te faktory to przede wszystkim:

- wysokość naszego miesięcznego wynagrodzenia oraz warunki naszego zatrudnienia (nasze miesięczne wynagrodzenie powinno być nie tylko odpowiednio wysokie, lecz także stałe i regularne; znaczenie będą więc miały warunki, na podstawie których jesteśmy zatrudnieni, jak np. umowa o pracę na czas nieokreślony);

- nasza historia kredytowa (instytucją, która dostarcza bankom informacji dotyczących naszej przeszłości kredytowej jest Biuro Informacji Kredytowej; bank dzięki temu wie, czy w przeszłości nie miewaliśmy kłopotów z regularną spłatą zaciąganych zobowiązań; jeśli takie wystąpiły, nasze szanse na kredyt niestety maleją);

- nasza sytuacja rodzinna i wynikające z niej regularne comiesięczne wydatki (każdy miewa stałe wydatki – na przykład wynikające z posiadania potomstwa, które również wpływają na stan naszego domowego budżetu).

Wybór odpowiedniej oferty kredytowej

Zanim złożymy wniosek kredytowy w konkretnym banku, powinniśmy dokładnie przeanalizować dostępne na rynku oferty i zdecydować, która z nich będzie dla nas najkorzystniejsza. Za istotne powinniśmy uznać takie czynniki jak między innymi:

-wysokość oprocentowania (odsetki wynikające z oprocentowania to najistotniejszy koszt naszego kredytu);

-wysokość ewentualnych rat oraz długość kredytowania (powinniśmy być świadomi relacji między miesięczną ratą a długością kredytowania – im niższe raty, tym dłużej będziemy je spłacać);

-możliwość i warunki nadpłat (są one istotne, ponieważ, decydując się na nie, omijamy odsetki, a spłacamy nasze główne zadłużenie);

-warunki dodatkowe (zależą oczywiście od banku i kwoty ewentualnego kredytu; może to być konieczność posiadania konta, na które miesięcznie muszą wpływać określone sumy , czy obowiązek posiadania oraz regularnego korzystania z karty kredytowej);

-koszty dodatkowe i koszt całkowity (najbardziej realnym i obiektywnym miernikiem wszystkich kosztów naszego kredytu – w tym tych dodatkowych – jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania; wskaźnik ten może okazać się niebywale pomocny szczególnie w przypadku gdy chcemy porównać przynajmniej kilka różnych ofert kredytowych).

Wybór odpowiedniej oferty kredytu gotówkowego nie jest wcale taki prosty. Jeśli czujemy, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie zdecydować się na konkretną pożyczkę, możemy oczywiście skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Specjalista, dla którego tego rodzaju zobowiązania nie są żadną tajemnicą, dokona potrzebnych analiz i symulacji oraz, zachowując potrzebny dystans i obiektywizm, realnie oceni nasze możliwości finansowe i pomoże nam wybrać daną ofertę rozsądnie i naprawdę świadomie.

Starania o kredyt hipoteczny pojawiają się z zamiarem kupna domu lub mieszkania, wybudowania nowej nieruchomości bądź przeprowadzenia remontu. W tym wypadku również istotne jest skompletowanie odpowiednich dokumentów,które należy przedłożyć w celu kupna domu lub mieszkania z rynku pierwotnego do których należą:

 • Odpis z księgi wieczystej
 • Wysokość uiszczonego wkładu własnego
 • Umowa przedwstępna zawarta z deweloperem
 • Dokumentacja z ewidencji gruntów
 • Pozwolenie na budowę
 • Zaświadczenie dewelopera z KRS
 • Poświadczenia osób, które reprezentują dewelopera
 • Oświadczenie dewelopera na specjalnym bankowym druku

Z kolei jeśli chodzi o nieruchomość pochodzącą z rynku wtórnego sytuacja ze skompletowaniem odpowiednich dokumentów wygląda podobnie. W takim przypadku należy przedstawić:

 • Odpis z księgi wieczystej
 • Umowę przedwstępną ze sprzedawcą
 • Wysokość wniesionego wkładu własnego
 • Dokumentacja z ewidencji gruntów
 • Zaświadczenie ze w spółdzielni mieszkaniowej i niezaleganiu z opłatami
 • Dokumentacja o prawie do sprzedaży nieruchomości
 • Bankowa wycena nieruchomości

Z chwilą udostępnienia powyższych dokumentów instytucji finansowej, przechodzi ona do analizy wniosku kredytowego i badania zdolności kredytowej klienta, możesz ją sprawdzić także dzięki poradom na http://www.e-moje-inwestycje.pl. Są przypadki, w których wymagane jest również wykupienie ubezpieczenia, które są zróżnicowane pod względem swej funkcji. Są to :

 • Ubezpieczenia na życie
 • Ubezpieczenia niskiego wkładu własnego
 • Ubezpieczenia od utraty pracy
 • Ubezpieczenia NNW

Kredyt hipoteczny – definicje do zapamiętania

Należy pamiętać, że wysokość kredytu hipotecznego determinuje wysokość stopy oprocentowania. Inaczej mówiąc, stopa oprocentowania to cena wymagana przez instytucje finansową za udzielenie bankowego kapitału pod postacią kredytu hipotecznego. Jej wysokość jest wartością procentową i jest wyrażana w stosunku rocznym. Rada Polityki Pieniężnej niezmiennie determinuje jej wysokość, co świadczy o tym, że żadna inna instytucja nie ma wpływu na jej kształtowanie się. Ubiegłe lata pokazują jej wartość na bardzo niskim poziomie, co pozwala na częstsze zaciąganie tego typu zobowiązań przez Polaków.

Kolejnym pojęciem, którego znajomość jest bardzo istotna jest WIBOR, stanowiący średnią cenę, po której instytucje finansowe udostępniają pomiędzy sobą środki gotówkowe. Jego oprocentowanie jest zmienne, jednakże można spotkać się z tymi samymi wartościami utrzymującymi się przez miesiąc lub pół roku. Wzrost ceny WIBOR wywiera duży wpływ na wysokość raty zobowiązania. Dlatego przed podpisaniem umowy należy zapytać bank po jakiej wartości WIBOR będzie udostępniany nasz kredyt hipoteczny.

Istota kredytu gotówkowego

czwartek, maj 14, 2020

Kredyt gotówkowy okazuje się pomocny kiedy okazuje się, że potrzebujemy dodatkowej gotówki na uregulowanie czynszu, naprawę pojazdu czy zagraniczne wakacje, a wtedy z pomocą przychodzi portalbankowy.info. Takie podreperowanie domowego budżetu nie tylko jest wygodne bo udzielane online ale też jest gwarancją otrzymania propozycji idealnie dopasowanej do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Tu naprzeciw oczekiwaniom klienta wychodzi możliwość oszacowania i porównania wszystkich parametrów wybranego kredytu gotówkowego właśnie za pośrednictwem Internetu. Dostępne w sieci kalkulatory i rankingi kredytowe ułatwiają wybór najlepszej dla nas oferty, opartej na korzystnych warunkach.

Każdorazowo, przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego obowiązkiem naszym jest określenie naszych możliwości finansowych, których część możemy przeznaczyć na potencjalną spłatę. W tym celu musimy bezwzględnie przeanalizować nasz budżet i próbować oszacować maksymalną wysokość raty na którą możemy sobie pozwolić oraz to, czy będziemy potrzebować określonego zabezpieczenia kredytu.

Podczas weryfikacji propozycji różnych banków, zwróćmy uwagę na dedykowane nam warunki, które kształtują ostateczny całkowity koszt kredytu. W grę wchodzą zarówno prowizje i oprocentowanie jaki i Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa czyli RRSO.

Bardzo ważnym elementem podczas załatwiania formalności związanych z przyznawaniem kredytu gotówkowego jest zwrócenie szczególnej uwagi na Obowiązkowe przedstawienie przez bank formularza informacyjnego zawierającego wszystkie ustalenia kredytowe. To bardzo ważne by przed podpisaniem umowy być świadomym odpowiedzialności jaka na nas spoczywa.

Również przed podpisaniem umowy kredytowej warto pomyśleć nad rodzajami rat, jakie byłyby dla nas korzystne. Do wyboru mamy dwie opcje – raty równe lub malejące. Jeśli chodzi o raty równe, zakładają one spłacanie kredytu w comiesięcznych równych ratach. Tego typu rata składa się z kwoty zobowiązania oraz odsetek. Na początku spłaty większość raty stanowią odsetki, pod koniec zaś proporcje ulegają odwróceniu. Jeśli zaś chodzi o raty malejące to wraz z miesiąca na miesiąc ulegają one pomniejszeniu. W ich skład wchodzi ze stałego kapitału oraz odsetek naliczanych od całkowitej kwoty zadłużenia. Kapitał zostaje spłacony w krótszym czasie, z kolei odsetki są niższe niż w ratach stałych.

Chwilówka to mini pożyczka na specyficznych warunkach. To co jest wspólne między kredytami które znamy i chwilówkami których z zasady staramy się unikać to okoliczność, że oba te produkty są bezpieczne. To prawda, że w wyborze określonej opcji pożyczkowej to my musimy okazać się mądrymi i wnikliwymi osobami, ale tak naprawdę nie jesteśmy osamotniani. To co możemy wykorzystać to kalkulator pożyczkowy w którym można ustalić szczegóły naszego zadłużenia.

Dlaczego warto kalkulować opcje pożyczki.

Dzięki takim narzędziom pożyczkowym możemy szybko zaplanować jak będzie przebiegał proces spłaty chwilówki. Jest to bardzo praktyczne, ponieważ nie musimy się zbytnio martwić i stresować, że nieoczekiwana sytuacja nas po prostu zaskoczy. Chwilówki, które postanawiamy zaciągnąć na krótki okres kilku tygodni wymagają znacznej analizy i naszej pewności siebie. Kiedy doskonale rozumiemy w jaki sposób będzie przebiegała spłata długu i jakie koszty ostatecznie poniesiemy zapewne nie wpłynie to negatywnie na nasz budżet.

Kiedy sięgamy po szybka gotówka wyrażoną pożyczką lub potocznie mówiąc chwilówką, powinniśmy ustalić czy będziemy w stanie pokryć wszelkie koszty. Musimy mieć świadomość, że koszt naszego zobowiązania jest uzależniony od kwoty jaką we wniosku o pożyczkę zamieścimy. Jako podstawę możemy założyć, ile w rzeczywistości potrzebujemy środków. Uchroni nas to przed zbędnym płaceniem dodatkowych procentów. Jeszcze innym elementem zwiększającym lub obniżającym koszty pożyczki może się okazać możliwość zrezygnowania z dodatkowych opcji komfortowego uzyskania i przebiegu chwilówki. Takie czynniki jak darmowe konto osobiste lub pakiet ubezpieczenia będą sygnałem by zweryfikować konieczność zastosowania.

Wybierz najbardziej korzystny okres spłaty.

Istotnym elementem wpływającemu na całokształt spłaty chwilówki jest optymalne dobranie czasu spłaty do maksymalnego oprocentowaniu. Niestety wysokość oprocentowania chwilówek jest zdecydowanie większe. Chwilówka nie jest zwykłą pożyczkę gotówkową. To prawda, że cechuje ją szybkość, ale jak sama nazwa wskazuje trzeba ja spłacić w krótkim czasie. Podstawowa zasada podczas wyboru pożyczki tudzież chwilówki to szukanie okazji i promocyjnych warunków. Nigdy nie decyduj się na chwilówkę, której wartość oprocentowania sięga powyżej 50 %. Dlaczego? Okazuje się, że konkurencja wcale nie śpi wręcz przeciwnie dostarcza wiele bardzo ciekawych i tanich rozwiązań finansowych dlatego bardzo duże prawdopodobieństwo, że uda się nam znaleźć inna propozycję. Będąc skoncentrowanym na zyskach, często pozostawiamy przypadkowi poziom kosztów i innych szczegółowych danych, które znacząco wpływają na naszą kondycje finansową.