Go to content Go to menu

Czy warto wziąć kredyt gotówkowy?

środa, kwiecień 21, 2021

Każda osoba powinna mieć na uwadze, że sfinansowanie większych wydatków, w postaci remontu lub zakupu sprzętów do domu, może być często dość problematyczne. W takim wypadku, niezbędne będzie znalezienie alternatywnych źródeł finansowania, które pozwolą na zdobycie odpowiedniej gotówki na taki cel. Doskonałym rozwiązaniem, może być udanie się do banku i wnioskowanie o odpowiedni kredyt gotówkowy. Jest to jeden z najpopularniejszych kredytów, jaki udzielany jest przez banki. Nie trzeba tutaj spełniać zbyt wygórowanych wymagań, aby móc go zdobyć i zapewnić sobie odpowiednie finansowanie.

Jak wziąć kredyt gotówkowy?

Pierwszym krokiem do zdobycia kredytu gotówkowego, będzie zapoznanie się z ofertą poszczególnych banków. Jest to bardzo ważna kwestia, której nie powinno się w żadnym wypadku bagatelizować. Będzie można bowiem w niezwykle łatwy i prosty sposób sprawdzić, co banki mogą zaoferować przyszłemu kredytobiorcy. Dzięki temu, będzie można wybrać poszczególne instytucje finansowe, do których będziemy chcieli złożyć tego rodzaju wnioski. Będzie to z pewnością najbardziej korzystna i atrakcyjna opcja. Kolejnym krokiem, będzie przygotowanie i zgromadzenie całej potrzebnej dokumentacji, którą przyszły kredytobiorca przedłoży wraz z wnioskiem kredytowym do banku. Przede wszystkim należy mieć tutaj na uwadze takie dokumenty jak umowa o pracę lub inne umowy, które są akceptowane przez banki. Będzie to swego rodzaju potwierdzenie, że kredytobiorca ma możliwości finansowe na zaciągnięcie takiego zobowiązania. Na podstawie tego rodzaju dokumentów bank sprawdzi, czy dana osoba będzie w stanie uiszczać miesięczną ratę kredytu w określonej wysokości i że nie będzie to dla niej zbyt duże obciążenie.

Podpisanie umowy kredytowej

Jeżeli bank przeanalizuje naszą sytuację i uzna, że udzielenie kredytu w takiej wysokości jest możliwe, to przedstawi on danej osobie szczegółowe warunki kredytowania. W związku z tym, przyszły kredytobiorca musi je szczegółowo sprawdzić, czy będą one dla niego w pełni korzystne. Jest to bardzo ważna kwestia, o której nie należy nigdy zapominać. Jest to bowiem bardzo często podstawowy błąd każdej osoby, która zaciąga tego rodzaju zobowiązanie. W takim wypadku, trzeba zapoznać się z wysokością oprocentowania, jaka została nam zaoferowana. Będzie ona bowiem przekładać się na wysokość miesięcznej raty, która zostanie na tej podstawie obliczona. Jednocześnie warto sprawdzić, jaki przewidziany został okres kredytowania. Dana osoba powinna również zobaczyć, czy zawarte zostały w umowie kredytowej jakiekolwiek kary związane z wcześniejszą spłatą całości zobowiązania. Mogą one często występować pod postacią prowizji, którą będzie trzeba zapłacić w przypadku tego rodzaju wcześniejszej spłaty. Kolejną ważną kwestią są wszelkiego rodzaju dodatkowe opłaty, które kredytobiorca będzie musiał uiszczać w związku z zaciągnięciem tego rodzaju zobowiązania. Będą one przekładać się na całościowy koszt kredytu.

Kredyty hipoteczne często kojarzą się gównie z wysokimi kosztami ich zaciągnięcia i spłacenia oraz długim okresem spłaty. Jednak dla bardzo wielu osób zainteresowanych i tak jest to opcja znacznie korzystniejsza niż wynajem czy odkładanie pieniędzy i umożliwiająca szybsze kupno własnego lokum.

Młodzi ludzie coraz częściej chcą mieszkać samodzielnie zamiast z rodzicami. Jeśli jednak ktoś nie zarabia bardzo dużo, wówczas jedyna opcją jest wynajmowanie mieszkania. Często jednak kwoty, które muszą płacić za wynajem są wysokie, dlatego coraz częściej decydują się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Kredyt hipoteczny zaliczany jest do kredytów celowych, ponieważ przeznaczone są na konkretny, wskazany cel czyli zakup nieruchomości. Uzyskanie takiego kredytu jest coraz łatwiejsze, jednak i tak wciąż wymaga znacznie więcej starań niż uzyskanie kredytu gotówkowego. Przede wszystkim starające się o kredyt osoby muszą posiadać odpowiednią zdolność kredytową jak również przedstawiać tasowane zaświadczenia na osiąganie zarobków w wysokości umożliwiającej spłacanie kredytu. Do rozpatrzenia wniosku o kredyt hipoteczny niezbędne jest również przedstawienie dokumentów dotyczących nieruchomości, takich jak na przykład jej wycena, która stanowi podstawę do określenia kwoty niezbędnego kredytu. Lista dokumentów, które dotyczą nieruchomości uzależniona jest od jej rodzaju. Nieco inne przedstawia się w przypadku nowych nieruchomości, całkiem inne zaś zazwyczaj są wymagane w sytuacji gdy kupuje się nieruchomość z rynku wtórnego.

Kredyt hipoteczny wiąże się z koniecznością spłaty kapitału wraz z obliczonymi odsetkami oraz należnymi opłatami. Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest znacznie niższe niż w przypadku innych ofert, co jest podyktowane między innymi długim okresem spłaty takiego zobowiązania. Jego wysokość wynosi zazwyczaj kilka procent w skali roku, obecnie jednak coraz częściej banki umożliwiają negocjowanie jego wysokości. Poza oprocentowaniem należy brać pod uwagę również prowizję i jej wysokość. Tutaj banki coraz częściej znacznie obniżają jej wysokość, gdyż daje im to możliwość przyciągnięcia uwagi jak największej ilości zainteresowanych takimi ofertami osób. korzystną dla klientów opcją jest także ubezpieczenie kredytu. Zazwyczaj daje ono pewność, że w przypadku zaistnienia warunków wskazanych w ubezpieczeniu kwota kredytu zostanie pokryta. Zazwyczaj ubezpieczenie obejmuje sytuacje takie jak śmierć kredytobiorcy czy też trwałe kalectwo. Niektóre opcje dają także możliwość ubiegania się o spłatę określonej ilości rat w sytuacji, gdy kredytobiorca nie ze swojej winy utraci zatrudnienie i ma problemy z terminowym regulowaniem płatności. Wiele banków umożliwia doliczenie kwoty składki ubezpieczeniowej do kredytu, co także należy brać pod uwagę licząc koszty jego całkowitej spłaty. Koszty kredytu to jedna z najczęściej porównywanych opcji przez osoby poszukujące najlepszych ofert. Zapraszam również do zapoznania się z fachowymi poradami oraz ciekawymi informacjami na temat finansów na https://www.17bankow.com/poradniki/743/misseling-co-to-jest-i-co-warto-o-nim-wiedziec.