Gdzie warto się zgłosić po kredyt konsolidacyjny. Kto może nam pomóc?

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule niniejszego artykułu mogłaby się wydawać banalnie prosta. Wszyscy bowiem wiedzą, że po kredyt udajemy się do banku. W rzeczywistości sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. I choć faktycznie nadal chodzi o bank, to jednak coraz częściej przy opiniowaniu danego kredytu, nie można sugerować się wyłącznie zdaniem doradcy pracującego w określonym podmiocie bankowym.

Kto na początek?

Osoba, która chce zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, powinna zwrócić się na początku w stronę tych banków, które w ramach swojej oferty umożliwiają założenie konta bankowego. Rozwiązanie to przedkłada się na podwójną korzyść. Po pierwsze – Klient może uzyskać dostęp do całkowicie darmowego konta, co już na tym etapie wiąże się ze sporymi oszczędnościami. Po drugie – założenie konta w banku dokonującym konsolidacji przedkłada się na korzystniejszą ofertę kredytu, który dzięki temu jest tańszy i łatwiejszy do spłaty. Poza tym – bądźmy szczerzy – kredyt konsolidacyjny wiąże nas z bankiem na wiele kolejnych lat. Dlatego założenie w nim rachunku bankowego nie powinno być żadnym problemem dla osób, które uzyskują regularne dochody z tytułu jednego lub wielu stosunków pracy.

Kalkulator – to warto wiedzieć!

Znaczna część banków oferujących kredyty konsolidacyjne, posiada na swych stronach internetowych specjalne kalkulatory konsolidacyjne, które pozwalają oszacować wartość potencjalnej konsolidacji i określić – mniej więcej – wysokość wygenerowanej w ten sposób raty. Rzecz jasna informacje podane przez bank nie są w tym przypadku wiążące, ale dają w miarę konkretny obraz dostępnych ofert. Co ważne – z kalkulatora konsolidacyjnego nie trzeba korzystać wyłącznie za pośrednictwem określonej strony banku. Istnieją również i takie witryny, które oferują dostęp do baz danych wielu banków. W ten sposób możemy łatwo porównać ze sobą bieżące oferty i w miarę możliwości wybrać najlepszą dla siebie. Przy okazji warto zaznaczyć, że najlepszą opcją z punktu widzenia Kredytobiorcy są kalkultory ze zmiennymi opcjami wejściowymi. Dzięki nim możemy porównać ze sobą kredyty nie tylko dla stałych, wcześniej określonych kwot, ale też dla tych kwot, które są nam potrzebne.

Doradca kredytowy – kiedy warto?

Przy wyborze kredytu konsolidacyjnego warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Oczywiście musi być to taki doradca, który formalnie nie jest związany z żadnym bankiem. Dzięki temu uzyskana przez nas opinia będzie w miarę wiarygodna i pozwoli wybrać najlepszą ofertę. Należy jednak pamiętać, że wybór takiej opcji będzie wiązać się z dodatkowymi opłatami, stanowiącymi prowizję danego doradcy. Osoba ta pomoże nam w kwestii:

  • przeanalizowania oferty banku pod kątem ukrytych kosztów,
  • wynegocjowania korzystniejszych warunków spłaty kredytu,
  • porównania ze sobą dostępnych ofert banków,
  • dostarczenia pełnej dokumentacji do siedziby banku,
  • doradztwa merytorycznego w zakresie ewentualnej, szybszej spłaty zobowiązania,
  • wstępnej pomocy przy konsolidacji, oszacowania zdolności kredytowej itd.

Podsumowanie

Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego wiąże się z koniecznością dokładnego przeanalizowania wszystkich warunków spłaty. Kredytobiorca zainteresowany konsolidacją nie powinien ograniczać się wyłącznie do kwestii związanych z pobieżną analizą ofert (wspomniane kalkulatory), ale przede wszystkim musi dokonać merytorycznej analizy opartej na konkretnych faktach. Może przy tym skorzystać z pomocy osób trzecich, aczkolwiek nie mogą one być zatrudniane przez banki mogące udzielać konsolidacji.