Kiedy mamy największą szansę na otrzymanie kredytu

Szukając wsparcie finansowego w formach takich jak pożyczka lub kredyt, na samym początku bierzemy pod uwagę oferty, jakie oferują banki oraz SKOK-i. Należy jednak pamiętać o tym, że nie każdy może otrzymać tam pieniądze ze względu na kilka zasadniczych czynników. Mogą one nieco się różnić w zależności od konkretnego banku, jednakże większość zwraca uwagę na takie aspekty jak: wiek klienta, forma zatrudnienia, zdolność kredytowa.

Za młody, za stary…

Dla każdej instytucji bankowej bardzo istotne są konkretne wymagania dotyczące wieku, jakie powinny określać danego klienta. Osoby zbyt młode mogą mieć problemy z uzyskaniem kredytu z uwagi na małą wiarygodność. Seniorzy natomiast z racji zbyt „sędziwego” wieku także bardzo często spotykają się z decyzjami odmownymi. W tym przypadku można już takie postępowanie jak najbardziej zrozumieć, bowiem jest tutaj spore ryzyko zwłaszcza przy kredytach długoterminowych. 

Bez zdolności kredytowej- dziękujemy.

Bardzo istotnym aspektem ubiegania się o pożyczki i inne produkty finansowe w bankach jest zdolność kredytowa. To tajemnicze zagadnienie jest związane z możliwościami finansowymi danego klienta. Jeżeli nie dysponuje on odpowiednio wysokimi dochodami, a dodatkowo miał w przeszłości problemy z regulowaniem zobowiązań, w oczach banku osoba taka postrzegana jest jako mało wiarygodna. W wielu przypadkach jest to czynnik decydujący przy udzielaniu kredytów. Przy tej okazji warto wspomnieć także o roli różnego typu rejestrów. Banki a także inne instytucje finansowe chętnie sięgają po tego typu rozwiązanie, ponieważ pozwala ono na uzyskanie kluczowych informacji. BIK, BIG, KRD oraz ERIF zbierają dane na temat dłużników. W sytuacji gdy ktoś zaciąga kredyt i ma problemy z regulowaniem należności za niego, lub wręcz nie spłaca zobowiązań- trafia on z negatywnym wpisem do jednego z wymienionych rejestrów. Możliwość umieszczania tam nierzetelnych płatników i kontrahentów mają obecnie nie tylko firmy ale także osoby prywatne. Tak więc trzeba mieć to na uwadze, lekceważąc sobie spłacanie pożyczek.

Najlepiej na czas nieokreślony

To czy dostaniemy kredyt w banku jest zależne od wielu czynników. Jednym z najbardziej istotnych jest forma zatrudnienia. Zdecydowanie największe szanse na otrzymanie kredytu bądź pożyczki mają osoby, które posiadają umowę na czas nieokreślony. W znacznie trudniejszej sytuacji są osoby pracujące na umowę o dzieło lub umowę- zlecenie. W ich przypadku stosuje się znacznie częściej kredyty na oświadczenie lub na wyciąg z konta, przy których nie jest wymagane zaświadczenie od pracodawcy. Przy mówieniu o kredytach w przypadku osób zatrudnionych na czas nieokreślony muszą one „być na etacie” przez odpowiednio długi czas. 

Jak więc widzimy otrzymanie pożyczki bankowej nie jest najłatwiejszym zadaniem. Instytucje finansowe znacznie przychylniej patrzą na osoby, które już spłaciły kredyty i mają pozytywne wpisy na swój temat w rejestrach niż na zupełnie nowych klientów. Nie mając odpowiedniej formy zatrudnienia możemy ubiegać się o pożyczki na oświadczenia lub wyciągi z kont bankowych. Tak więc możliwości alternatywne oczywiście występują, trzeba tylko umieć z nich korzystać i dbać o swój wizerunek potencjalnego kredytobiorcy. Sprawdzajmy jakie adnotacje na nasz temat znajdują się w poszczególnych rejestrach. W razie jakichś niejasności dopytujmy i twórzmy pozytywną historię kredytową. W razie potrzeby może się ona okazać niezwykle przydatna przy ubieganiu się o jakiekolwiek wsparcie finansowe.