Kredyt hipoteczny – jaki jest jego koszt

Kredyty hipoteczne często kojarzą się gównie z wysokimi kosztami ich zaciągnięcia i spłacenia oraz długim okresem spłaty. Jednak dla bardzo wielu osób zainteresowanych i tak jest to opcja znacznie korzystniejsza niż wynajem czy odkładanie pieniędzy i umożliwiająca szybsze kupno własnego lokum.

Młodzi ludzie coraz częściej chcą mieszkać samodzielnie zamiast z rodzicami. Jeśli jednak ktoś nie zarabia bardzo dużo, wówczas jedyna opcją jest wynajmowanie mieszkania. Często jednak kwoty, które muszą płacić za wynajem są wysokie, dlatego coraz częściej decydują się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Kredyt hipoteczny zaliczany jest do kredytów celowych, ponieważ przeznaczone są na konkretny, wskazany cel czyli zakup nieruchomości. Uzyskanie takiego kredytu jest coraz łatwiejsze, jednak i tak wciąż wymaga znacznie więcej starań niż uzyskanie kredytu gotówkowego. Przede wszystkim starające się o kredyt osoby muszą posiadać odpowiednią zdolność kredytową jak również przedstawiać tasowane zaświadczenia na osiąganie zarobków w wysokości umożliwiającej spłacanie kredytu. Do rozpatrzenia wniosku o kredyt hipoteczny niezbędne jest również przedstawienie dokumentów dotyczących nieruchomości, takich jak na przykład jej wycena, która stanowi podstawę do określenia kwoty niezbędnego kredytu. Lista dokumentów, które dotyczą nieruchomości uzależniona jest od jej rodzaju. Nieco inne przedstawia się w przypadku nowych nieruchomości, całkiem inne zaś zazwyczaj są wymagane w sytuacji gdy kupuje się nieruchomość z rynku wtórnego.

Kredyt hipoteczny wiąże się z koniecznością spłaty kapitału wraz z obliczonymi odsetkami oraz należnymi opłatami. Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest znacznie niższe niż w przypadku innych ofert, co jest podyktowane między innymi długim okresem spłaty takiego zobowiązania. Jego wysokość wynosi zazwyczaj kilka procent w skali roku, obecnie jednak coraz częściej banki umożliwiają negocjowanie jego wysokości. Poza oprocentowaniem należy brać pod uwagę również prowizję i jej wysokość. Tutaj banki coraz częściej znacznie obniżają jej wysokość, gdyż daje im to możliwość przyciągnięcia uwagi jak największej ilości zainteresowanych takimi ofertami osób. korzystną dla klientów opcją jest także ubezpieczenie kredytu. Zazwyczaj daje ono pewność, że w przypadku zaistnienia warunków wskazanych w ubezpieczeniu kwota kredytu zostanie pokryta. Zazwyczaj ubezpieczenie obejmuje sytuacje takie jak śmierć kredytobiorcy czy też trwałe kalectwo. Niektóre opcje dają także możliwość ubiegania się o spłatę określonej ilości rat w sytuacji, gdy kredytobiorca nie ze swojej winy utraci zatrudnienie i ma problemy z terminowym regulowaniem płatności. Wiele banków umożliwia doliczenie kwoty składki ubezpieczeniowej do kredytu, co także należy brać pod uwagę licząc koszty jego całkowitej spłaty. Koszty kredytu to jedna z najczęściej porównywanych opcji przez osoby poszukujące najlepszych ofert.