Kredyt konsolidacyjny to rodzaj zobowiązania finansowego, które polega na połączeniu kilku pożyczek w jedną, która zazwyczaj opiewa na niższą miesięczną ratę niż nasze wszystkie pożyczki przed konsolidacją. Spłacanie kilku zobowiązań jednocześnie z pewnością bywa sporym obciążeniem dla pożyczkobiorcy, dlatego ich konsolidacja nierzadko okazuje się być bardzo korzystnym rozwiązaniem, które realnie odciąża budżet pożyczkobiorcy. Kredyt konsolidacyjny bez wątpienia jest opcją godną rozważenia, jednak czy jest to rozwiązanie korzystne, zależy to od indywidualnej sytuacji klienta.
Bez wątpienia zaletą konsolidacji naszego zadłużenia jest wygoda i komfort pożyczkobiorcy. Zawsze łatwiej i bardziej komfortowo jest spłacać jedną miesięczną ratę zamiast kilku różnych, które opiewają na różne sumy i ograniczone są różnymi terminami. Nie należy jednak zapominać też o tym, że zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego wiąże się z ryzykiem, dlatego przy wyborze konkretnej oferty kredytowej należy kierować się zdrowym rozsądkiem i brać pod uwagę nie tylko naszą wygodę, lecz także nasze potrzeby i realne możliwości finansowe.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty konsolidacyjnej?
Zanim w ogóle zaczniemy myśleć o połączeniu naszych kilku pożyczek w jedną, powinniśmy przede wszystkim szczerze odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie. Mianowicie:
Czy kredyt konsolidacyjny to w moim przypadku rzeczywiście konieczność?
. Wielu z nas często poddaje się lekkiej manipulacji, decydując się na kredyt konsolidacyjny jedynie przez wgląd na wygodę, zapominając, że przecież wiąże się to przecież z określonymi kosztami, których nie zawsze jesteśmy do końca świadomi lub nie do końca bierzemy je pod uwagę. Czasem jednak jesteśmy w takiej sytuacji, że konsolidacja to nasz jedyny ratunek. Wtedy, aby móc wybrać kredyt konsolidacyjny mądrze, należy pamiętać o istotnych czynnikach mających wpływ na warunki ewentualnej konsolidacji, a są to:
– wysokość oprocentowania i odsetek oraz koszty dodatkowe (każde zobowiązanie finansowe wiąże się z oprocentowaniem; kredyt konsolidacyjny nie jest wyjątkiem, a oprocentowanie i odsetki są w tym przypadku nieco wyższe, ponieważ i wyższe jest ryzyko – tego typu kredyt jest przecież większym zobowiązaniem, ponieważ łączy przecież w sobie kilka pożyczek; odsetki od niego i inne koszty dodatkowe również będą nieco wyższe);
– wydłużenie całkowitego okresu kredytowania (jedna niższa miesięczna rata kredytu zamiast kilku nie zmniejsza sumy naszych zobowiązań; kredyty i pożyczki są połączone i nie zostają przecież umorzone, a jedynie rozłożone w czasie; rata jest niższa, zatem całkowity okres kredytowania niestety znacznie się wydłuża, co zawyża wszystkie jego koszty – im dłużej kredyt jest spłacany, tym jego koszta się zwiększają);
– całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego (wydłużenie okresu kredytowania, odsetki, oprocentowanie i inne koszty – to wszystko stanowi całkowity koszt naszego ewentualnego kredytu).
Reasumując, kredyty konsolidacyjne niosą za sobą ryzyko, a skoro zobowiązania tego typu opiewają zazwyczaj na nieco wyższe sumy to i wspomniane ryzyko jest wyższe. Aby móc je zminimalizować, wystarczy, przed podjęciem ostatecznej decyzji o konsolidacji, przeanalizować wszystkie
za
i
przeciw
takiego rozwiązania, by umieć wybrać tę najkorzystniejszą dla nas ofertę kredytową. Wtedy istnieje szansa, że dany kredyt rzeczywiście będzie dostosowany do naszych możliwości finansowych oraz oczekiwań, a my nie będziemy później żałować podjętej decyzji o konsolidacji.