Pożyczanie „po rodzinie” – czy to dobry pomysł?

Pożyczanie pieniędzy z banku wynika z pewnych wytycznych proceduralnych, które ewoluowały przez wieki. Tymczasem osobiste pożyczki – czyli zaciąganie pożyczek od bliskich – trwają tak samo długo, ale nie wytworzyły się silne wytyczne, ponieważ każda sytuacja jest wyjątkowa.

Istnieje jednak sposób, aby pożyczki rodzinne były bezpieczniejsze dla wszystkich zaangażowanych stron.

Dlaczego pożyczka osobista nie może być dobrym pomysłem?

Istnieją poważne powody, by nie udzielać osobistej pożyczki rodzinie lub przyjaciołom. Największy ma związek z własnymi finansami osobistymi. Większość ludzi nie jest na tyle płynna, by ryzykować utratę tych pieniędzy, a zakładając, że wszystkie pożyczone pieniądze zostaną utracone, szybko zorientujesz się, jaki rozmiar pożyczki możesz racjonalnie zarobić. Jeśli wpadasz na konto emerytalne, fundusz kryzysowy lub inny niezbędny fundusz, aby dokonać pożyczki, nie jest to pożyczka, którą powinieneś podjąć.

Konflikty rodzinne, problemy podatkowe i samozatrudnienie (zwłaszcza samozatrudnienie) to niektóre z wielu innych powodów do zmartwień. Jeśli twoja rodzina lub przyjaciele przychodzą do Ciebie po pożyczki tylko dlatego, że pożyczasz za niskie (lub żadne) stawki, to ranisz własne finanse. Pożyczka z banku lub unii kredytowej pomoże im zbudować dobrą ocenę kredytową, a także odpowiedzialność finansową. Po drugiej stronie medalu, gdy stopy procentowe zaczynają pożerać dochód pożyczkobiorcy, zły nawyk życia poza ich środkami może zostać zwyczajnie zerwany.

Różnica między pożyczką a prezentem

Powody przeciwko pożyczkom osobistym często wyparowują w obliczu emocjonalnych uwarunkowań, kiedy jeden z twoich bliskich „potrzebuje pieniędzy”. W takim przypadku musisz dokonać wyraźnego rozróżnienia między prezentem a pożyczką. Za prezent nie oczekuje się zapłaty, natomiast pożyczka powinna zostać zwrócona w całości, w tym wszelkie odsetki, i musi być udokumentowana na piśmie. Podarowanie prezentu jest osobistym wyborem opartym głównie na emocjach, podczas gdy udzielanie pożyczki musi być wykonane w logiczny sposób.

Zanim powiesz „tak” zapytaj się tej osoby po co jej właściwie są te pieniądze- bowiem to również ostatecznie może mieć wpływ na podjętą przez ciebie decyzję.